Hledání

„Malá elektra“ model pro radost

Prvotní myšlenka byla: vytvořit jednoduchý, malý a odolný model, pro běžné polétání na louce, s letovými a provozními vlastnostmi vhodnými pro rekreační piloty a začátečníky. Svým tvarem by měl připomínat sportovní letadlo.

Model je vyrobený z negativně stříkaných vakuově tvářených kompozitových sendvičů. Křídlo má profil tenké prohnuté desky s náběžnou hranou vyztuženou uhlíkovým rovingem.

Řízené jsou směrové a výškové kormidlo a otáčky motoru (chci zkusit křídlo s křidélky, pak by mohla být SOP pevná a výškové kormidlo průběžné). Testoval jsem několik druhů pohonu.V současné době je model osazen motorem PJS 300, se sklopnou vrtulí Potensky 8/4. Napájení je 2-článkem LiPol 1500 mAh. Doba letu 30-40 min.
Model je stabilní, relativně rychlý, dobře ovladatelný s dostatečnou zásobou vztlaku. Mé obavy z možného třepetání křídla při vyšších rychlostech se nepotvrdily. Nepozoroval jsem žádné problémy ani při prudkých vybráních střemhlavého letu.
Pro běžné létání je nejvhodnější verze bez podvozku, ale model byl úspěšně provozován s kolovým i lyžovým podvozkem. ( v létě zkusím ještě plováky).

Základní rozměry: rozpětí 700 mm, délka 640mm, plocha kř. 9,5dm2, letová hmotnost 240 -260g

Peter Kapuscinský VEKAmodel

sestava stavebnice motorové verze stavebnice verze elektro detail paneláže křídla