Hledání

Historické modely


Historici a experimentální modely


Plánky starších R/C, volných, upoutaných, historických a experimentálních modelů…


Rozebírací upoutaný F2B akrobat V.Saleneka z roku 1985.

Na ME upoutaných modelů v Czenstochové (1991),jsem se s Valentinem setkal osobně, model prohlédl a nafotil.

Stejný způsob rozebírání modelu používa A.Kolesnikov.Jeho model mě zaujal především perfektní povrchovou úpravou. Celobalsové plochy( trup,kormidla),jsou potaženy papírem ,křídlo průhlednou mylarovou folii „Lavsan“. Folie a celý povrch přestříkan plničem, důkadně přebroušen.Vše je nakonec nastříkáno polyuretanovými barvami, broušené a vyleštěné.

Malý detonační motor z roku 1969 – Tajfun Hobby 0,98ccm .
Pár zachovalých fotek prvních modelů ,ve kterých jsem měl motůrek „Tajfun“ namontován (1970-72).
První byl volný model kategorie C1,pak cvičný upoutaný model „Šipka“,dle plánku J.Fary.Po jejím zrušení (viz foto), následovali dvě cvičné účka vlastní konstrukce.Chybí model „Jeník“, dle plánku ze stavebnice Igra (dobovou fotku nemám,nestihl jsem …).Stane se,že i zarytý letecký modelář zajde k vodě. Pak je jen otázkou času,kdy spácha lodičku poháněnou leteckým motorem s klasickou vrtulí.
Na počátku 70let byl velice populární hydrogliser Vodouš,konstrukce Honzy Horáka. Fotky současného stavu mého Vodouše dokazují, že je docela reálne jej zrekonstruovat (nakonzervovaný olejem je dostatečně), elektrifikovat a znovu prohnat po zčeřené hladině rybníka.
Kdoví, možné je vše… nostalgie bývá celkem silným impulsem k podobnému konání.