Hledání

Výroba koncových oblouků pro historické modely lamelovaním … jak na to

Křídla a ocasní plochy mnohých historických modelů, měli ukončení vytvarované z pediku, nebo bambusu.
Oblouky z těchto (dnes trošku obtížněji dostupných) materiálů ,lze nahradit vrstvenými tvarovanými oblouky. Vhodným materiálem může být dýha „wawa“, přiměřené tloušťky (dle velikosti oblouků).


Zpracoval jsem obrázkový fotoseriál postupu výroby polotovarů a většího množství koncových oblouků.Tato fotodokumentace může být ispirací pro výrobu oblouků lamelovaním v domácích podmínkách.

Pro výrobu oblouků na jeden model, stačí použít tvarovou šablonu z vhodného materiálu přiměřené tloušťky (viz poslední tři obrázky ve fotoseriálu).
Šablonu přilepte na pevnou podložku a pásky dýhy 0,6 -1mm tlusté,natřené lepidlem, fixujte pomocí malých hřebíčků,nebo špendlíků.Vlákna dýhy orientujte podél delšího rozměru pásků!!Lepidlo vybírejte takové ,které lze dobře brousit… (polyuretanové Soudal 66A ,nebo Purex Standart,disperzi Patex,Epoxy 1200 a pod. )
Po vytvrzení lepidla polotovary oblouků podélně rozřízněte lupínkovou pilkou,nebo plátkem pilky na kov.
Získate páry tvarově stejných oblouků,které broušením upravíte na požadovaný průřez.

Výhodou vrstvených (lamelovaných ) oblouků je jejich tvarová stálost, možnost jednoduché úpravy průřezu počtem a tloušťkou lamel, odpadá nutnost tvarování namočených pedikových, nebo bambusových prutů (štěpin) nad plamenem, je minimalizováno pnutí v konstrukci …
Pozn. pro určité typy a velikosti modelů,lze pro výrobů oblouků využít i tvrdší a pevnější balsu tl.0,8 – 1mm.