Hledání

Lanka pro „U“ modely III.

Ukončení řídících lanek upoutaného modelu – jak na to V poslední době jsem se dostával častěji do situace , kdy zákazníci požadovali zhotovení řídících lanek přesně na míru.
Vyrobit stejně dlouhé dvojice lanek není jednoduché a je to spíše o štěstí a trpělivosti.
Větší počet zakázek mě však přinutil situaci vyřešit tak, aby dodávané komplety lanek byli opravdu přesně vyrobeny a zákazníci se nemuseli trápit se zápletem koncových oček, pasováním vzájemné délky lanek…
Pozn.z důvodu opakovatelnosti technologického postupu a zkráceni času pro výrobu jednoho páru lanek, jsem navrhl a vyrobil jednoduchý přípravek (třetí ruku).

Pracovní postup:

- lanko by mělo být v celku ,nebo je potřeba technicky vyřešit spojení volných konců tak, aby obě lanka šli napnout přes kladku (z důvodu dosažení stejného napětí v každém lanku při odměřování délky).
Na volných koncích nejdřív provedeme úplný záplet oček, včetně zalití zápletu 5 min epoxidovým lepidlem(5 min epoxy z důvodu úspory času a pružnosti po vytvrzení ).
Připravené lanko rozmotáme na vhodném místě , hotová očka vzájemně propojíme,dobře ukotvíme a přes kladku obě lanka vypneme ( podobně jako struny na kytaře).
Odměříme potřebnou délku lanek a v daném místě podvlečeme přípravek, ke kterému pomocí svěrného spoje lanka přitáhneme.
Následně můžeme lanka namotat na kotouček a zbylé očka včetně lepení a barevného rozlišení dokončíme v přípravku upevněném na stole.

Zapletení konce lanka:

-napnuté lanko 1,5x obtočíme kolem očka navlečeného na pružnou tyčku,rukou udržujeme napětí v lanku a provedeme záplet oběma směry. Poté volný konec lanka ještě jednou obtočíme kolem kladky a zafixujeme v přípravku.
Záplet omotáme tenkým vázacím drátkem a přebytečné konce lanka i drátku odstraníme štípacími kleštěmi.
Stejným způsobem zapleteme i konec druhého lanka.
Teprve teď obě lanka uvolníme se svěrného spoje ,odmastíme záplety v acetonu , zajistíme epoxidem a barevně označíme.

Výhodou popsaného řešení je možnost vyrobit relativně přesně a rychle nové lanka , nebo jednoduchým způsobem doplnit (vyměnit) lanko do starší , používané sady.

Ing.Peter Kapuscinský VEKAmodel

 vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek vybavení pracoviště pro zaplétání konců řídících lanek